Polovica sezóny 2019/2020 úspešne za nami, bola úspešná?

Len nedávno som písal prvý článok o začiatku novej sezóny a jej polovica je už minulosťou, ten čas naozaj letí veľmi rýchlo. V hlave sa mi zrodila myšlienka napísať tento článok, v ktorom by som priblížil naše účinkovanie v prvej polovici sezóny 2019/2020, aj keď asi len formou nejakých štatistík, možno hlbšie hodnotenie by vedeli spraviť naši organizační pracovníci.

  1. liga C: 4 výhry – 0 remíz – 2 prehry, predbežné 3. miesto v tabuľke

Naše účinkovanie v druhej lige môžme hodnotiť doposiaľ ako úspešné. V minulom ročníku sme bodovali až v závere súťaže a záchranu sme si vybojovali až v poslednom domácom zápase. Cieľom pred novým ročníkom bola zrejme opäť záchrana, ale po prvej polovici sezóny máme právo myslieť aj na vyššie méty, nesmieme však nič podceniť a zaspať na vavrínoch. Sezónu v tejto súťaži sme odštartovali výhrou na pôde Banskej Bystrice, teda s priamym konkurentom v boji o záchranu. Tento fakt nás zrejme motivoval do ďalšieho zápasu, keď sme o deň neskôr uspeli na pôde Ružomberka v derby zápase vysokým rozdielom 6,5:1,5. Potom naša družina absolvovala ďalekú cestu do Zvolena a Vinice. Vo Zvolene sme domácim podľahli tesne 3,5:4,5, o deň neskôr sme si však napravili chuť vysokým víťazstvom 7:1 nad výrazne oslabenou Vinicou. Posledné dvojkolo bolo úspešné len z polovice. Do Rajeckých Teplíc sa cestovalo vo výrazne oslabenej zostave a naša prehra 1,5:6,5 zrejme nebola žiadnym prekvapením. V prvom druholigovom domácom zápase sme však už nezaváhali, silnejšia zostava dokázala zdolať béčko Žiliny 5,5:2,5 a usadili sme sa na treťom mieste v tabuľke. Zápasy po novom roku tak naznačia, o aké priečky budeme v tejto súťaži bojovať. Ako poznamenal Ďuri Baričák, na jednoznačnú záchranu potrebujeme ešte tri body, ale my skôr veríme, že zabojujeme o lepšie priečky.

 

  1. liga C1: 1 výhra – 0 remíz – 5 prehier, predbežné 11. miesto v tabuľke

Tretia liga nám ako jediná robí vrásky na čele. Pred sezónou zrejme nikto nečakal, že v tejto súťaži budeme musieť bojovať o záchranu. Dovolím si tvrdiť, že hlavným problémom v tejto súťaži je dochádzka na zápasy, alebo lepšie povedané, nedarí sa poskladať to najlepšie čo je k dispozícii. Samozrejme, že sa to nedá nikomu vyčítať, ale do kľúčových zápasov ktoré nás čakajú (Trstená, Tvrdošín, Rajecké Teplice) potrebujeme nasadiť to najlepšie. Na druhej strane to malo aj niečo pozitívne, šancu zahrať si tretiu ligu dostali aj iní hráči, ktorí tak mohli nazbierať veľmi cené skúsenosti. Dôležitým faktorom bolo, že sme v poslednom kole dokázali doma zdolať Liptovskú Štiavnicu, teda priameho konkurenta v boji o záchranu, získali prvé tri body a odlepili sa z dna tabuľky. Verme, že nás to do zvyšku súťaže nakopne, čaká nás veru náročná robota, ktorá však dúfajme zvládneme a tretiu ligu udržíme.

 

  1. liga C12: 3 výhry – 1 remíza – 1 prehra, predbežné delené 4. miesto v tabuľke:

Prvú polovicu sezóny v štvrtej lige môžme hodnodiť ako úspešnú. Ak sa bližšie pozrieme na tabuľku, tak táto súťaž je veľmi vyrovnaná, v tabuľke sú len jednobodové či dvojbodové rozdiely, takže stačí jedno zaváhanie, či naopak úspech a môže to znamenať výrazné obmenenie predbežného poradia. Štvrtú ligu sme odštartovali vo veľkom štýle. V prvých troch zápasoch sme vyhrali a zrejme nám aj troška narástlo sebavedomie a čakalo sa, že budeme takto pokračovať ďalej. Predsa len, zdolali sme dvoch priamych konkurentov v boji o popredné priečky (Ružomberok, Liptovský Hrádok A) a poradili sme si aj s nepríjemními juniormi z LŠŠ. Nerozhodný výsledok sme zaznamenali doma s Ondrášovou, za čo sme boli napokon aj radi. Prvá facka prišla v poslednom kole na pôde Lúčok, kde sme až nečakane podľahli vysoko 2:6! Hralo sa síce v oslabenej zostave, ale to ako výhovorku použiť nemôžme. Niektorým hráčom sa až tak nedarí v tejto súťaži a držíme im teda palce, aby sa po novom roku chytili. Samozrejme, každý z nás môže svoje výkony skúsiť ešte vylepšiť.

To by bolo teda bilancovanie prvej polovice sezóny. Ak to vezmeme v celku, môžme byť spokojní. V dvoch súťažiach sa nachádzame v hornej časti tabuľky, v jednej síce na jej spodku, ale ako som spomínal tak veríme, že po sezóne bude dôvod na radosť v každej lige a budeme môcť po skončení celej sezóny hovoriť ako o úspešnom účinkovaní.

Do pozornosti ešte dávam vianočné turnaje, ktoré sa uskutočnia v našom okolí. Tradične na druhý sviatok vianočný je tu kapustnicový turnaj v Liptovských Sliačoch a 29.12 sa uskutoční turnaj v Trstenej.

Druhú polovicu sezóny potom odštartujeme 5.1.2020 domácim zápasom proti Ľubochni (4.liga). O deň neskôr by sa na Bzinách mal odohrať tradičný trojkrálovský turnaj, ktorý už tretím rokom bude organizovať náš šachový klub.

Na záver nám všetkým želám príjemné prežitie vianočných sviatkov, nazbierajte novú energiu do šachového, ale aj osobného života!

Miroslav Revaj

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *