OŠK Bziny „C“ – Tvrdošín „B“ – 4:1

Dnešný zápas i V. lige sme si na počesť zosnulého Dušana Hrnčiara všetci uctili minútou ticha, a pustili sme sa s vervou do súbojov o dôležité body, ktoré sa budú v konečnom dôsledku najskôr započítavať do nadstavbovej časti súťaže, nakoľko je predpoklad, že do nadstavby postúpia aj hráči Tvrdošín „B“.

Taktika nášho kapitána Ďuriho Pecha, ktorú sme si letmo prešli cestou do Bzín v aute, bola na prvý pohľad v podstate jednoduchá, ale v konečnom dôsledku celkom ťažká. Úloha pre jednotlivých hráčov znela jednoducho:………neprehrať! Ľahko sa povie, ťažšie splní, ale zdá sa, že  sme si jeho slová zobrali k srdcu, a každý pristúpil k svojmu duelu zodpovedne a konštruktívne.

Ako prvý odremizoval Kubo Homolka, ktorý napriek materiálovej prevahe ( mal celú vežu na viac ) nevidel zaujímavý obranný variant pred večným šachom, a tak na druhej doske sa body delili. Následne svojho nebezpečného pešiaka pretavil do dámy Palo Hrnčiarik, a tým pádom naklonil misky váh na našu stranu. Bolo to dôležité víťazstvo, pretože naši sokovia na zvyšných doskách už museli hrať na víťazstvo, a ako býva dobrým zvykom, v takýchto situáciách sa neraz prihodí nepresnosť. Na tretej doske takéto nepresnosti využil Juraj Baričák, a v jemu nezvyklej pozícií a koncovke dokázal presnými, priam počítačovými ťahmi svojho súpera dostať do situácie, keď mu už zostalo nič iné len vzdať.

Následne Vlado Salva, ktorý sa konečne „chytil“ a predviedol hru a lá „ Vlado Salva z Orava Fide Open 2017, alebo ako ho poznáme“ , svojho súpera postavil do pozície štatistu, a zobral ďalší bod. V poslednej partii sa náš kapitán Ďuri Pecho po sľubne rozohranom úvode partie snažil o efektný útok, ale súper sa mu  obetavo a svedomito bránil a po pár nepresnostiach z Ďuriho strany, nakoniec obaja súperi uznali, že remíza je spravodlivá, a ukončili dnešný duel vzájomnou deľbou bodov.

Vyhrali sme naoko presvedčivo, keď víťazný bod zaznamenal Palo Hrnčiarik, ale čaká nás ešte dlhá cesta za naším cieľom. Zápas ukázal pozitíva na ktorých sa dá ďalej stavať, chytil sa Vlado Salva, Palo Hrnčiarik napriek svojmu veku 81 rokov je stále platným členom týmu a jeho chuť po víťazstve priam cítiť,  Juraj Baričák si vyskúšal a do víťazného konca dotiahol koncovku v ktorej sa absolútne necíti byť doma a skôr v nej tápa, Kubo aj proti silným hráčom si dokáže vypracovať „výhernú“ pozíciu a Ďuri Pecho a správny kapitán vie správne naladiť mančaft, namiešať zostavu a minimálne pol bod je v jeho prípade vždy istý.

Juraj Baričák

Komentáre