“Nie je všetko zlato čo sa blyští“ alebo aj zápas 4. ligy C12 Bziny “C“ vs ŠK Ľubochňa

S potešením môžem konštatovať, že sa nám sice pomaly, ale predsa zväčšuje počet prispievateľov. Dnešné kolo sa podujal komentovať náš Kubo a myslím, že sa mu to podarilo excelentne. Tak dúfam, že nejaké komentáre už lez z úcty k nemu sa tu objavia. (Administrátor)

     Dnes 25.11. 2018 bola ďalšia z nedieľ, ktorú sme sa nechystali stráviť dlhším spánkom a nezmyselným poflakovaním sa doma. Ráno pekne zazvonil budík a už aj hybaj k Novinárovi na stretnutie tímu pred ďalším šachovým zápasom 4. ligy. Ku podiveniu medzi prvými dorazil Jozef Karcol, čo nás mnohých prekvapilo. A do pár minút po ňom aj zbytok, a tak sme mohli vyraziť do hracej miestnosti na Bzinách.

        Nálada bola dobrá, času sme mali dosť a už od asi 9:15 sme poctivo čakali na príchod súpera. Rozhodca, ktorým dnes vo svojej premiére bol Miroslav Revaj, všetko náležite pripravil a ja, jeho pomocný rozhodca, som bol nadmieru spokojný s celým jeho pôsobením v tejto roli počas celého zápasu.

        Pár minút pred pol dorazili súperi. Po dokončení zápisu o stretnutí, usadení a pár dobrých vtipoch od nášho hráča číslo 1. Antona Šingliara, sme sa v dobrej nálade pustili do našich partií.

        Občerstvie t.j. kávy a čaje, nám ako sám povedal s láskou pripravil Vlado Salva, za čo mu chcem dodatočne poďakovať.

        A po tomto vyčerpávajúcom úvode prejdime konečne na partie. Veď preto tu Vy, naši čitatelia chodíte, aby ste si prečítali o našich vzostupoch, ale aj pádoch.    

        Zápas prebiehal až netradične dobre v prospech nášho družstva keď sa už po asi hodine postarali vyššie spomínaný Jozef Karcol a naša vychádzajúca hviezda Erik Vrbinčík o vedenie 2:0 ! Erik takto potvrdil svoj dominantný začiatok sezóny s bodovým ziskom 3/3. Na druhú stranu Jozef trošku prekvapil po minulých výsledkoch a dúfam, že už sa mu bude takto dariť aj naďalej.

        No dlho sme sa neradovali. Na štvrtej doske asi 20 minút na to prehral Juraj Baričák s jeho večným súperom Pavlom Polkom. Je to tak už druhá prehra v poradí, no pevne verím, že Ďuro sa z týchto prehier pozviecha a s chuťou v ďalšom kole získa vytúžený bod.

        Nasledovala moja remíza na tretej doske s Emilom Konkoľom. Môžem len dodať, že som nemal veľa aktívnych ťahov, dosť rýchlo som povymieňal figúry a vo vyrovnanej pozícii s horším časom, som nevidel žiadny plán výhry. Mohol som dúfať v hrubú chybu súpera a to Vám poviem, nie je bohvie aký plán.

        V tejto chvíli sa nám ostatné partie zdali ako 4 výhry a to by teda bol konečný výsledok 6 a pol ku 1 a pol. No bohužiaľ, mýlili sme sa…

        Po dvoch strasti plných hodinách remizoval na druhej doske Peťo Haluška. Táto partia sa mohla dokonca stať partiou zápasu, keby Peťo dobre dopočítal svoju krásnu obeť na g3. Po niekoľkých nepresných ťahoch vyťažil z pozície aspoň 2 pešiaky, no ani tie nebol schopný pretaviť do celého bodu. Keď zistil, že urobil dalších pár nepresností v pozícii, ktorá sa mu dvakrát nepáčila ponúkol remízu a tú jeho súper rád prijal. Myslím si, že po tak dlhom čase strávenom pri partii, si ho už zobrala únava a preto skončil ako skončil. No nevadí Peťo, nabudúce ti vyjde.

        Len pár minút nato, vyhral na šiestej doske Pavol Hrnčiarik, ktorý už podľa mňa ako pravý gentleman chcel prijať súperkinu ponuku remízy. Pán Hrnčiarik však zaťal zuby a hral ďalej, s prihliadnutím na doterajší stav a výhliadky na ostatných doskách.  Pozícia by samozrejme pri správnych ťahoch aj remízou ostala no súperka po hrubej chybe nakoniec musela partiu vzdať. A tak sa skóre zmenilo na 4:2.

        Ďalšiu asi hodinu sme strávili prechádzaním sa medzi dvoma poslednými partiami. Prvá z nich skončila tá, ktorá sa odohrávala na siedmej šachovnici. Miroslav Revaj túto partiu ako sme neskôr pri analýze zistili, mohol vyhrať v asi troch či štyroch pozíciach. No Miro ani jednu z týchto možností nevyužil a jeho súper ho nakoniec zdolal a zo snového začiatku sme boli na skóre 4:3.

        A tak sme sa ako supy čo krúžia nad zdochlinou všetci zleteli nad Tónovou partiou a veru poviem Vám, nebolo nám všetko jedno. Tóno počítal každý jeden ťah aj keď mal na hodinách len necelé štyri minúty. A aj keď jeho výhoda vyzerala zjavná, trvalo mu dlho kým ju pretavil do čistej figúry s asi dvoma pešiakmi kedy sa mu už súper konečne vzdal. V jednom momente mohol dvojťahovým matom ukončiť súperove trápenie, no nevšimol si. Nevadí, aj majster tesár sa občas utne. No jednu vec mu ale odoprieť nemôžem. Ako som už spomenul aj s málo časom poctivo prepočítal každý ťah a so stoickým pokojom dotiahol naše trápenie do konečného výsledku 5:3.

        Myslím si, že každý či už vyhral alebo prehral, si prišiel hlavne zahrať šach. A to je to o čo tu predsa ide. Nesmieme sa zľaknúť lebo nám jedna či dve partie nevyjdú. Nakoniec sa v ďalšom kole s úsmevom na tvári opäť stretneme pri našich milovaných šachoch a s chuťou si zahráme. A tak to dúfam bude aj o týždeň kde 1. a 2. decembra, hráme dvojkolo tretej ligy v zápasoch s Medeou Martin a Liptovskou šachovou školou.

Jakub Homolka 

 

Komentáre

Comments 3

  • ja osobne som taktiež za partiu Peťa Halušku, aj som mu to volal, len ho musíme k tomu “dokopať” asi……:) krásna obeť na g3, a potom…..hmmm, ale obetoval dve kvality a odremizoval, to si treba veľmi vážiť…….S Ďurim Pechom a Romanenkom sme tú Peťovu pozíciu analyzovali neskutočne veľa a dlho, a máme za to, že Peťo prehliadol ťah f4 s následným Sf5!!!!…….Ale partia to bola exkluzívna veru……

  • Za partiu kola by som dal partiu Peta Halusku

  • Parádny článok Jakub 🙂 Veru tak, ako povedal aj doktor, dnes som bol päťkrát vyhratý a nič z toho :/ Mrzí ma to hlavne osobne, že som to nedokázal vyhrať, alebo aspoň remizovať, ale ako poučenie do budúcna to je dobre 🙂 Dnes sa asi ťažko dá vybrať partia kola, povedal by som, že by to mohla byť aj každá, lebo každý v tomto zápase spravil nejaké lepší a horší ťah, ktorý by stál za poukázanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *