MS IPCA 2017 Marcel Dirnbach


Hovorí sa, že podľa toho ako sa ľudia správajú k svojim hendikepovaným, starým a bezbranným spoluobčanom, spoznáš kultúru národa. Bolo potešením sledovať s akou láskou a trpezlivosťou sa asi najpočetnejšia ruská výprava starala o svojich hendikepovaných reprezentantov – šachistov. A nebolo to len pri písaní ťahov, či stláčaní hodín, ale aj mimo šachovnice.

Našu republiku za nemalej pomoci pár ľudí reprezentoval  Marcel Dirnbach, tak dajme slovo jemu ako zhodnotil túto nádhernú akciu:

Aj keď som nevyhral, predsa som dostal to najvyššie ocenenie

Skončilo sa jedno úžasné podujatie, akým boli MS IPCA 2017. S radosťou Vám prinášam ešte stále čerstvé dojmy z mesta ruží.

Usporiadatelia a teda celý organizačný team Mareka Zelnického pre nás vytvorili perfektné šachové zázemie, podmienky v ktorých bolo radosť hrať a až na moje zdrav. problémy som sa v Ružomberku v Hoteli Kultúra cítil ozaj príjemne, ako doma medzi svojimi. Dokonca aj personál hotela u mňa určite prispel k dobrej nálade, celkovej atmosfére, ktoré taktiež dopomohli k mojim aj podľa ohlasov iných k dobrým herným výsledkom.

Vše malo dokonalú súhru, ľudskosť a profesionalita organizátorov je zárukou, že sa do Ružomberka veľmi radi znova vrátime. Nakoľko to čo robíte má pre nás hendikep. športovcov veľký význam a naplnenie. Organizátorom prajem všetko dobré a veľa takýchto krásnych podujatí, ktoré ste v Ružomberku pre nás, pre hráčov z celého sveta pripravili a na ktorých som mal tú česť a možnosť sa zúčastniť.

K mojim zvyšným kolám:
V piatom kole prišiel ďalší bodík, ktorý som získal s A. Zichom, kde mi obeť strelca v 20. ťahu priniesla cenné víťazstvo a silu do ďalšieho kola.

V šiestom kole na ruského hráča Tsapalin Sergeya som jednoducho v strednej fáze hry už nestačil a súper tak jednoznačne dominoval.

Siedme kolo, pred zápasom a vstupom do hracej miestnosti mi bolo povedané, že mám pred sebou silného hráča p. Dorníka, čo vo mne vyvolalo ešte väčší rešpekt pred súperom a tak som v úvode aj pre iné okolnosti.., skúsil súperovi navrhnúť remízu, čo som však nemal urobiť, lebo súper ju dosť hlasito odmietol… a tak som si povedal, že ok, idem so cťou bojovať… Zahrali sme C54ku, ktorú mám celkom v obľube a hrávam ju roky. Uvidel som možnú matovú situáciu nad ktorou som však dlho premýšľal či ju napokon zahrať a či nie, ak by ju súper rozpoznal, tak partiu zrejme prehrám, ale zariskoval som a vyplatilo sa, lebo súper sa ulakomil na zisk dámy načo dostal druhým ťahom mat, partia netrvala našťastie dlho, mala iba 8 ťahov a ja som tak konečne získal nielen cenný bod so súperom, ale aj troška potrebného času na oddych a tak som mohol v tom čase zájsť do blízkeho chrámu sv. Ondreja na sv. omšu.

Na odľahčenie aj, ako úsmevnú príhodu spomeniem, keď som odokryl svojho strelca, tak súper to komentoval týmito slovami, citujem: ´´že to nemyslíš vážne a uprene sa na mňa zadíval a dodal, dobre!, ako teda chceš!´´ zdôraznil… a následne doberá moju dámu, ktorá však bola červíkom na háčiku Potom čo súper získal dámu mi následne podal prudko ruku, že partia skončila a on v domnení, že zvíťazil, načo ho pán rozhodca posadil, aby pokračoval v hre, že partia ešte neskočila, súper nechápavo kýval hlavou a hlasito stále nechápajúc komentoval situáciu jeho pohľadom..

Ôsme kolo, som hral s veľmi príjemným Estóncom Sookruus Heiki, túto partiu som síce prehral, no veril som, že uhrám aspoň pol boda, súper, pohodový to hráč, hralo sa mi s ním dobre a nazval som ho šachovým džentlmenom, lebo takým dojmom na mňa pôsobil za šachovnicou i mimo nej.

Posledné deviate kolo som mal stále šance na ´´reparát´´ teda na zisk minimálne pol boda, ktorým som chcel potešiť najmä mojich kamarátov Michala, Juraja a tiež Peťa, lebo mi boli počas celých majstrovstiev, akoby mojimi osobnými trénermi či anjelmi strážnymi, ktorí ma denne hecovali, tým najlepším spôsobom… Ďakujem chalani S viacnásobnou skúsenou majsterkou sveta WIM Galinou Melnik mi to však tentokrát nevyšlo.

Moje hodnotenie k hre:
Úprimne som zo ziskom 3,5 boda spokojný a verím, že spokojný ste aj Vy, ktorým vďačím za tento šampionát a tiež všetci čo mi priali a denne ma podporovali… Asi od piateho kola som si už viac veril a posúval osobnú latku vyššie na 4 až 4,5 boda, takže percentuálne som spokojný s vlastnou hrou medzi ozajstnými profíkmi na 90%… Každá z prehier po cca 4 hodinovom úsilí za šachovnicou bola a je pre mňa poučná… Taktiež som si siahol na dno svojich síl a poznal tak lepšie svoje limity. Prial by som každému zažiť tú skvelú atmosféru, ten adrenalín za šachovnicou proti súperom to správne šachové napätie a v neposlednom rade i nové priateľstvá.

Nečakané ocenenie:
Pri odovzdávaní cien som zažil ´´mierny šok´´ avšak v tom najlepšom zmysle slova, bol som totiž tiež medzi ocenenými čo som ani v najlepšom sne nečakal a to za poctivý tréning za pekné šachové články a propagovanie šachu na internete a tiež za dôstojné správanie k ľudom… Mal som čo robiť, aby som po slovách hlavného rozhodcu pána Syrového, skryl svoje dojatie… Tu som si znovu potvrdil, že Pán v ktorého verím, ozaj všetko vidí a všetko vie a tiež som pochopil, že aj, keď som nevyhral prvé miesta, predsa som dostal to najvyššie ocenenie, aké môže človek dostať a to ocenenie, resp. uznanie človeka, čo je pre mňa tým najvyšším ocenením a výhrou.., vyšším od titulu majstra sveta a ktorého si budem do smrti ceniť a pamätať naň…
ĎAKUJEM

Poďakovanie:
A teraz veľmi rád spomeniem a hlavne sa poďakujem tým, vďaka ktorým som si mohol splniť svoj sen. Michal a Niki Vrboví, sú tí ktorým môj sen nebol ľahostajný a ktorí sa najviac pričinili a všetko zmenežovali, aby som si mohol na tohtoročných MS V Ružomberku zahrať.

Všetkým Vám, ktorí ste mi prispeli na túto jedinečnú súťaž na medzinárodnej úrovni, teda Vám čo ste ma podporili nielen finančne, ale aj milým povzbudením a povzbudzovaním.
Ďakujem Vám i za Vaše telefonáty, ktoré ma moc potešili. Mojej mame Emílii, ktorá mala so mnou veľkú trpezlivosť, najmä keď zdravie neposlúchalo a prišli ťažšie chvíľky, Jurajovi Baričákovi a jeho priateľke Zuzke, ktorí ma dá sa povedať viedol v predpríprave i počas celého turnaja, ktorí ma správne ´´trénersky´´ vedel aj zdžubať za chyby a spolu aj s Michalom Vrbom ma denne motivovali k výhram v každom kole, Petrovi Ambrózimu a všetkým správnym chlapom a šachistom z Dolného Kubína, mojim milým faninkám z hotela a to Alenke, Vlastičke a Janke, ktoré tiež ma každým dňom povzbudzovali a pýtali sa, ako sa mi darilo, tiež im vďačím za milú atmosféru, ktorú vytvárali na mojej izbe a tiež im ďakujem za krásneho, ručne robeného anjela, ktorého mi pri rozlúčke darovali na pamiatku.

Sú to všetko vzácne ženy a za ich pracovitosť, úsilie a vždy dobrú náladu, si určite zaslúžia mimoriadnu odmenu, vzorne sa o nás postarali a nič nám u Vás nechýbalo pani riaditeľka
Celému vedeniu hotela Kultúra, ktorí majú veľký podiel na tom, aby sme sa v hoteli ozaj dobre cítili a boli maximálne spokojný, veľké poďakovanie chcem venovať aj p. Ing. Menšíkovi, ktorí ani na chvíľu nezaváhal s finančnou pomocou, ďalej a na moje milé prekvapenie, penziónu Eliška, Štiavničke Bane, až na hoteli sa dozvedám, že patrí môjmu spolužiakovi a dobrému kamarátovi zo školy, ktorí tiež neváhal a dokonca nás viacerých na MS podporil, združeniu dystrofikov OMD v SR a nášmu tajomníkovi Jožkovi Blažekovi, ktorí pre nás z centrály pozariaďoval kopec dôležitých vecí, či už zdvihák, zdvih postelí a mnoho iného, Miškovi Vrbovi a p. Emilovi Konkoľovi za prepravu elektrického vozíka ešte raz ďakujem všetkým organizátorom podujatia a v neposlednom rade aj vynikajúcim medzinárodným arbitrom p. Syrovému a p. Pekárovi, kamarátkam a kamarátom, ktorí ma podporovali denne svojimi modlitbami, bratovi za ochotu a odvoz, ako aj mojej celej rodine, ale najväčšie poďakovanie chcem venovať nášmu dobrotivému Pánu Bohu, ktorý toto všetko pre mňa učinil a vyslyšal tak moju modlitbu, zúčastniť sa a zahrať si na Majstrovstvách Sveta v Ružomberku…

Marcel s mamou

Týmto sa Vám všetkým chcem ešte raz zo srdca poďakovať, že ste mi umožnili štartovať na tohoročných Majstrovstvách Sveta pre telesne postihnutých, ktoré boli u nás na Slovensku, ktorých som sa mohol zúčastniť. Vďaka Vám sa to podarilo a mám s toho veľkú radosť.

Už teraz sa teším na ďalšie podujatie MS IPCA, ktoré sa bude o rok konať v Prahe a ak mi to okolnosti a zdravie dovolia, rád sa na nich zúčastním, aby som mohol reprezentovať naše Slovensko.
Ostávam so srdečným pozdravom a veľkým poďakovaním, Vám všetkým Priatelia!

Marcel

 

Víťazi: MS IPCA 2017:
1.Shashikant Kutwal (IND 2265) 2.IM Gurbanov Andrei (ISR 2319) 3.Mukha Nikolay (UKR 2162)
Woman:
1.WIM Jennitha Anto (IND1949) 2.WIM Melnik Galina (RUS1848) 3. Dorozhkina Mariyja (RUS1501)
Boys U18:
1.Lipilin Ilia (RUS1951) 2.Alekseev Mikhail (RUS1858) 3.AIM Samarth J.Rao (IND1392)
Girls U18:
1.Dorozhkina Mariyja (RUS1501) 2.Sergeeva Anna (RUS1407) 3.Krasivskaya Viktoria (RUS1503)
Wheelchair men:
1.Glazar Domagoj (CRO2136) 2.Tersinsev Andrey (RUS2089) 3.Tsapalin Sergey (RUS1972)
Wheelchair women:
1.WIM Jennitha Anto (IND1949) 2.Dorozhkina Mariyja (RUS1501) 3.Frumin Rebeka (ISR0)

Komentáre