Krátky pohľad na účinkovanie Jáchyma Nemca na Pardubice Open 2020 aj očami Vojtecha Plata.

S prirodzeným záujmom som sledoval posledný týždeň legendárny turnaj Pardubice Open, ktorý sa tento rok hral v termíne od 21.9.2020 až 28.9.2020 na 9 kôl klasicky švajčiarskym systémom.

Môj interes bol orientovaný na vystúpenie nášho benjamínka v zostave na II. ligu, Jáchyma Nemca. Nemám dostatočnú šachovú kvalifikáciu, aby som jeho účinkovanie na tomto turnaji objektívne zhodnotil, preto skúsim úvodom zhrnúť len celkovú štatistiku jeho účinkovania, a k samotnému turnaju,  som si dovolil položiť pár otázok, tým, ktorí sú na to fundovaní  a hlavne odborne aj zdatní……..:)

Úvodom len krátka štatistika zo zdroja na chess – result.com. Tak toto zvládnem asi aj ja……

Jachym Nemec

Rok narodenia: 2008

ELO: 2150…..pred turnajom ……:)

Nasadený: 59

Celkové poradie: 23

Rp: 2324

Elo +/- : 88

Ø ELO súperov: 2243

Body/zápasy: 5,5 b / 9 z, Igor Stohl by povedal , urobil +1….:)

Jeho pohľad a partie na:

Otázky na Jachyma….

Juraj Baričák: Jachym, mne sa to javí, že si odohral celkom super turnaj, ale to je len môj dojem, a nemám partičné  ELO ani kompetenciu to adekvátne a fundovane hodnotiť…..Takže, prosím ťa, skús ty sám zhrnúť tvoje účinkovanie z tvojho uhla pohľadu.

Jáchym Nemec: Zatím můj nejpovedenější turnaj, alespoň podle statistik. Hrálo se mi výborně, vycházely mi zahájení, hrálo se to, co znám. Věřil jsem si a těšil jsem se na silné hráče. Hrál jsem se 7 titulovanými hráči a uhrál jsem remis s GM.

JB: Kedy si to mal najťažšie? V ktorej partii? Kedy to bolo podľa teba zlomové?

JN: Myslím si, že zlomové bylo 6. a 7. kolo (dvoukolo), kde jsem dokázal porazit FM Jakuba Rabatina a FM Vašíka Fiňka.

JB: Myslíš si, že si mohol niečo urobiť lepšie? Ak áno, kedy a v ktorej partii.

JN:Určitě v poslední, kde jsem to hodně odflákl. Kdybych se víc snažil a neprohrál, byl bych cca 15., což byl ještě lepší výsledek.

JB: V partii s Vojtom Platom si stál +3,67…..Čo chýbalo? To by bol skalp, čo?

JN: Myslím si, že chyběla odvaha. V pozici +3 jsem si nevěřil a zahrál jsem pozici na jistotu. Se slabším hráčem bych pozici určitě zkoušel hrát.

 

O názor na účinkovanie Jáchyma na turnaji sme požiadali aj jeho trénera, taktiež budúco sezónnu posilu pre II. ligu ŠK Bziny, Standu Stáreka

JB: Ahoj Stando, takže čo v konečnom finálovom defilé hovoríš na Jachymove účinkovanie na turnaji v kontexte celkového umiestnenia, predvedenej hry, výsledku a samozrejme aj Elo rating posunu?

SS: Jáchym hrál velice slučný turnaj, byl schopen konečně i partie otáčet, nevzával se, bojoval, měl jsem radost 🙂 Výsledek je fajn, ale poslední kolo bylo už trochu nad jeho síly. Naopak v kole osmém mohl porazit Vojtu. Škoda….

JB: Predpokladám, že si Jachymove účinkovanie sledoval, mal si v niektorých pozíciách maličkú dušičku, alebo si svojmu zverencovi neustále veril? Aj v pozíciách keď stál nie celkom dobre?

SS: Jáchym je zatím mladej, koukal jsem na každou partii a věřil jsem, že má šanci na výhru. V turnaji dokázal, že je jedno, kdo hraje proti němu, ale spíš na tom, jak se ten den cítí, co do toho dá.

JB: Nedá mi ti nedať otázku, nakoľko tvoje budúco sezónne účinkovanie v Šk Bziny, a aj Jachymove v postate vzniklo prostredníctvom Vojta Plata. Preto ich vzájomný zápas bol z môjho pohľadu niečo výnimočné, zaujímavé, niečo čo sa nestáva často. Už len fakt, že Jachym na našej súpiske vystriedal Vojta, nie je každodenným rituálom…… Ako si ty osobne vnímal tento fakt predposledným zápasom turnaja? Jachym stál + 3 a viac……

SS: No partie pro mě byla hodně emotivní, Vojta měl letos hrát i za náš klub, ale nakonec to nedopadlo. Přál jsem si, aby Jáchym vyhral, bylo to velice blízko.Ovšem byl tam strach, to bylo ke konci partie vidět- to nejspíš rozhodlo, remíza je hezký výsledek, ale výhra? 😀 

JB: Posledná otázka, necítil si určitú satisfakciu, uvoľnenie, že to čo robíš, robíš správne, prináša to ovocie, a to ovocie je aj chutné………:)  A zároveň to dáva aj silu a pozitívnu energiu do ďalších úmorných hodín trénovania? Ale zasa berie veľa privátneho času…..Ako povedal Peťo Koutný, všetko je o tom,  niečo za niečo…..

SS: Svojí práci dělám 7 let, trénoval jsem již přes 200 dětí, není to zrovna o tom, že Jáchym je senzační, ale o tom, kde Říčany aktuálně jsou. Členská základna roste, děti u šachu zůstávají a výsledky nejsou špatné. Není to jen o Jášovi, je tu mnoho dalších skvělých šachistů. Určitě je to velkým motorem, ovšem nic netrvá věčně, to si také uvědomuji.

 

O názor sme požiadali aj GM Vojta Plata, predsa len, pohľad  a vyjadrenie silného GM na našej stránke nemávame často, takže Vojto dáš to?…….:)  Verím, že áno…..:)

JB: Ahoj Vojto, skús zhrnúť tvoje účinkovanie na turnaji Pardubice Open, spokojnosť asi u teba neprevláda.

VP: Celkove jsem za Pardubice skoncil v plusu do ela, takze dobry, ale co jsem zahodil za vyhry…s Tomasem Polakem v druzstvech jasne vyhrana vezovka a ja to zkazim. Zkuste si pozici vyresit, aspon se ukaze, jak umite vezovky pozice: B:Kd4, Vb6, pa6, e4 Č:Kf7, Va1,pg6

JB: Pre nás, ŠK Bziny, konkrétne pre aj mňa, bol veľmi zaujímavý tvoj súboj v predposlednom kole, kde si narazil na Jachyma Nemca, rozdiel ELO priepastný, ale zápas tuhý ako remeň, rezanica, mastenica……Čo hovoríš na Jachyma?  Stál si zle, resp. opravím sa, si GM, ….nestál si celkom komfortne….:)

VP: Zahral jsem bocni variantu v kralovske indicke, ale Jachym pokracoval prirozene, nebojacne a partie skoncila dle me po boji zaslouzenou remizou. Jachym hraje trosku jako ja za mlada, tak jsem zvedav, kam to dotahne, potencial v nem urcite je

JB: Z tvojho usúdenia, čo hovoríš na chalaniska? Má potenciál? Ty si mal v 13 rokoch 2300+, kde ho vidíš? Jachym má zatiaľ 12.

VP: Jak rikam, Jachym ma potencial na to byt velmistr, jen ho nesmi zkazit devky, chlast a gembl, ale i tak se to velmistr udelat, tak jako v mem pripade

JB: Vedel by si nám urobiť, a poslať analýzu tejto partie v pgn aj s tvojím komentárom? To by bola bomba…..:) Proste pohľad na partiu tvojimi očami…….Chalanisko, mládežník,  ťa dostal do úzkych….stál si veľmi veľa mínus na tvoje ELO……Toto sa nevidí každým dňom….Prepáč…..:)

VP: Partie si analyzuju vyjimecne a kdyz uz, tak sam ve svoji hlave hned po partii, kdyz se neco nepovede. Takze analyza bohuzel nebude, nezlob se

Juraj Baričák

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *