Koniec 3. ligy C1 pre Bziny ?

Ako už naznačujem v názve tohto článku, posledné dvojkolo 3. ligy C1 nedopadlo podľa našich predstáv a stále ostávame posledný v tabuľke. Čaká nás už iba jedno dvojkolo a začínam byť skeptický, čo sa týka nášho zotrvania v lige. Ale poďme si najskôr zrekapitulovať čo sa dialo tento víkend.

Sobota nám priniesla zápas proti Tvrdošínu a tento tradičný súper nám nechcel nechať nič zadarmo. Snažili sme sa, aby zápas prebehol v úplnom poriadku avšak miestami bolo ťažké udržať kľud v hracej miestnosti. Emócie boli na hrane a nie každému sa páči, keď sa mu súperi začnú rozprávať o partii priamo vedľa neho. Všetko nakoniec dopadlo podľa predstáv a nikto nevzniesol námietku.

Prvý výsledok sa zrodil v náš neprospech na 8. doske. Vlado, ktorý bol zavolaný na poslednú chvíľu nestačil na svojho súpera. Partia to bola zaujímavá, aspoň čo som si stihol v krátkosti všimnúť. Viem, že Vladko sa veľmi rýchlo takýmito prehrami demotivuje no dúfam, že podá v svojej ďalšej partii o to lepší výkon a pripíše si cenné psychologické body.

Zápas nasledoval troma remízami. Tieto sa zrodili na ostávajúcich párnych šachovniciach t.j. 2, 6 a 4. Doktor sa nakoniec s Ľubom Molnárom dohodol na remíze po dlhom a neúprosnom boji. Myslím si, že obaja sa veľmi dobre poznajú na šachovnici aj mimo nej a preto tento výsledok nebol veľkým prekvapením. Ambo na druhú stranu svoju remízu nebral ako dobrú. Cítil vo svojej pozícii proti Pavlovi Chmelárovi, že má navrch no nevedel túto pozičnú či strategickú výhodu pretaviť do celého bodového zisku. Tretia v poradí bola remíza nášho kapitána Ďuriho Pecha. Bol som prekvapený, že dokonca sám ponúkol no z analýzy vyplynulo, že by mal ešte možno aj problémy, nieto možnosť hrať na výhru.

Po týchto troch remízach sme zvrátili výsledok na našu stranu. Pali Murín nedal súperovi ani chvíľu na nadýchnutie a vo veľmi uzavretej pozícii si svoje postavenie vylepšoval až dokým sa súper nemusel vzdať. Touto výhrou sme vyrovnali skóre avšak v tom čase už som na svojej šachovnici mal materiálnu výhodu a chystal som sa získať druhý celý bod tejto sezóny. Súper hral agresívne a výborne asi prvé ¾ partie. Avšak po nekorektnej obeti veže som sa ubránil a s kvalitou navrch nás dostal do vedenia.

Predposledná partia skončila opäť remízou. Peťo Haluška v partii s Václavom Bobekom nevidel žiadneho východiska a aj keď mu kapitán povedal, že by bolo dobré keby to ešte skúsil, remíze sa nedalo vyhnúť. V konečnom dôsledku však aj táto priniesla skóre 4:3 a ostávalo na Romanovi aby svoju partiu aspoň zremizoval. Tu však naša spanilá jazda prišla do ostrej zákruty a ani Roman nás nedokázal zachrániť. Koncovku proti Paľovi Paliderovi v časovom strese nezvládol a prehral. Veľmi nás to mrzelo, pretože remíza tam bola minimálne 2 krát, stačilo jeden správny ťah. No aj to sa stáva. Nemôžeme tvrdiť, že by sme to zahrali lepšie keďže sme tam nesedeli a neboli v Romanovej koži. Predsa len, z tretej osoby to väčšinou ide ľahšie.

Tak sa zrodil výsledok 4:4. To nás však nemalo nijak poznamenať druhý deň v zápase s Trstenou a vždy tu bola možnosť na reparát a pokus o plný bodový zisk. Bohužiaľ ostali sme len v štádiu pokusu.

 

Zápas v nedeľu začal o pár minút neskôr ako sme plánovali. Toto bolo spôsobené kameňmi, ktoré popadali na cestu. Uvidíme ako to bude s touto cestou o týždeň, keďže pani starostka sa vyjadrila, že bude uzavretá cesta niekoľko dní. No poďme sa pozrieť na samotný priebeh zápasu.

Prvý pol bod sa zrodil na 7. doske a to zásluhou Paliho Knapereka. Súper mu vymieňal figúry až dokým nemali moc inej cesty von ako dohodnúť sa na remíze.

Druhý som skončil ja na ôsmej doske a musím povedať, že aj cvičená opica by to asi po týždni tréningu zvládla lepšie ako ja. Stál som ako biely pasívne a sám som sa sériou nie zlých ale otrasných ťahov sám porazil.

Tretia a štvrtá partia boli remízy v podaní Doktora a Peťa Halušku. Doktor opäť priniesol nerozhodný výsledok svojej partie s Peťom Gasperom a keďže priamo v hracej miestnosti sme nepovolili žiadnu analýzu neviem povedať ako dobrá či zlá táto remíza bola. Peťo podobne tentokrát nestačil na súpera Valeriána Valašeka aj keď pred pár týždňami vo štvrtej lige ho porazil. No nie každý deň je sobota.

Piata a šiesta partia nám priniesla opäť bodové straty. Pali Murín sa z hroznej pozície dostal do šance možno aj vyhrať no zrejme po pár nekorektných ťahoch musel súperovi uznať, že ho dostal a pripísať im ďalší bodový zisk. Podobne to dopadlo aj na 6. doske kde náš kapitán Ďuri Pecho nedokázal poraziť rozhodcu Jozefa Drahulu. Počkať… Veď rozhodca so bol ja. Oh áno. Pán Drahula počas svojej partie neskutočne napomínal každého čo sa rozprával, dokonca chcel nášho Vladka Salvu pomaly vyhodiť z hracej miestnosti. No len čo dohral začal sa rozprávať a ani 2 napomenutia nestačili aby sa poriadne utíšil. Potom si šiel svoj výsledok zapísať do zápisu o šachovom stretnutí. Už už som chcel čosi povedať ale nestálo by to zato.

Po skončení Ambovej partie, ktorá skočila ako predposledná nerozhodným výsledkom sa súperi opäť začali rozprávať. Tu už som musel poprosiť príkazom aby sa išli rozprávať von. Viete ako to je. Keď hrám je nedajbože aby padol niekomu špendlík na zem no keď dohrám, tak to by sme mohli rovno oslavovať aj čínsky nový rok. Ambo sa vyjadril, že opäť sa cítil v pozícii lepšie no nevedel ju pretaviť do celého bodu. Človeka to o to viac mrzí, keď vidí, že stojí lepšie, no nevie, ako ďalej.

Posledný končil tradične Roman, ktorý proti mladému Hubertovy Meersovi chcel zlepšiť bilanciu a snažil sa vyhrať. Tak odmietol súperovu ponuku remízy a hral až zistil, že stojí asi predsa horšie a ponúkol on. No tu odmietol súper a ešte skúsil hrať na výhru. Po asi pol hodine rozmýšľania však uznal, že to asi nepôjde a dohodli sa na remíze.

A tak sa zápas skončil 5 a pol ku 2 a pol v prospech Trstenej. Ako som spomenul na začiatku musíme sa prebrať a pokúsiť sa dotiahnuť posledné dva zápasy do víťazného konca. Avšak bo týchto biednych výkonoch počas tejto sezóny neviem, či to zvládneme. Budúci víkend nás čaká dvojkolo 2. ligy C ako aj zápas 4. ligy C12. Uvidíme ako sa organizačne popasujeme s týmto kolíznym víkendom tak, aby ani jedna liga nešla na zápas v značne oslabenej či neúplnej zostave.

Jakub Homolka

Komentáre

Comments 1

  • Neda mi sa nevyjadriť k Romanovej partii…. Že nevidel 2 remízové ťahy ako to napísal Kubo, to sa stáva. Ale neviem pochopiť toto: Viedli sme o bod a nám stačila na celkové víťazstvo remíza. Roman sa vynaliezavou hrou dostal do situácie kde dokonca asi hral na výhru. Neviem. Ináč si neviem vysvetliť nasledovné: Palo zopakuje ťah a Roman hoci má na hodinách asi 10 sekúnd ťah neopakuje, ale vymýšla a zrejme chce vyhrať… No čo už. Mohol byť za hrdinu, takto je za….. Myslím, že toto sa odrazilo aj na výkone v nedeľu. Podľa sily to malo byť úplne vyrovnané, ale v hracej miestnosti sa dala frustrácia doslova krájať. Som presvedčený, nebyť smolnej soboty aj nedeľa by bola iná….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *