Katarínsky šok z Fiľakova v zápase II. ligy!!!!!!

Presne na deň sviatku sv. Kataríny sme cestovali na zápas do Fiľakova, a veru vyhliadky na tento zápas absolútne nevyzerali ružovo, ba priam veľmi pesimisticky. Zostavu sme zliepali na poslednú chvíľu, jednotka Marek Pniaczek, dvojka Peťo Koutný, a aj dvojbodová Zuzka MIlcová, žiaľ nemali tú možnosť posilniť naše rady v tomto zápase. Pridal sa aj stabilný a silný kameň Peťo Haluška, ktorý mal súkromné povinnosti. A tak si svoj debut musel v zápase odkrútiť náš „mlaďas“ Paťo Števík na ôsmej doske a ako uvidíme ďalej, svoju nomináciu pretavil do víťazstva a plného bodového zisku zo svojej parite!  Zo základnej zostavy výpadok štyroch hráčov zo základu?!

No des….

Súpiska súpera naháňala strach, rešpekt, ba priam hrôzu. Však priemerné FIDE ELO zostavy súpera z Fiľakova 2075 budilo patričný rešpekt, a priemerné ELO na prvých štyroch šachovniciach vo výške 2217! nám nedávalo príliš optimizmu na slušný výsledok.

Ale…….čo čert nechcel, a ako sa vraví, keď ide tak ide a aj motyka vystrelí. Chalani roztrhali všetky papierové predpoklady na drobné kúsky, zahodili za hlavu strach z ELO ratingu súpera, svedomitou a dôslednou hrou dokázali svojho súpera celkom presvedčivo zdolať 5-3! Zlaté tri body do tabuľky a zvlášť ak sa pozrieme na zostavu a zápis o stretnutí! (http://chess-results.com/tnr297615.aspx?lan=4&art=3&rd=3&wi=821 )

Na doskách jedna až tri to išlo presne podľa scenára z utopisticko surealistického filmu, keď Roman Hrnčiar na prvej doske vyhral so súperom z kategórie nezdolateľných, polbod pripísal Palo Murín na druhej doske a Tono Šingliar na tretej dokázal svoju nezpochybniteľnú šachovú kvalitu a tak isto svoju paritu vyhral…..No čo dodať? Úvod ako z ríše snov, ale žiaľ štvrtá a piata doska znamenali dva body pre súpera a zrazu sa všetko lámalo na doskách šesť sedem osem. Janko Péter na šiestej uhral svoj povestný polbod a Ďuri Pecho s Paťom Števíkom svoje partie vyhrali a…….  hooooops….víťazstvo bolo na svete, čomu sa čudovali všetci včítane nášho súpera…..:)

Čo toto víťazstvo znamená?

Strašne veľa a zároveň vôbec nič!!!

Veľa v tom, že chalani dokázali priam nemožné a len sa utvrdili v tom, že šachová partia sa nerozhoduje na papieri, ale na doske, že sa dá hrať s každým súperom, že poctivá príprava a sústredenosť, odovzdanie sa celého do parite, poctivé ťahy, prinášajú želaný výsledok a radosť z výhry. A tri zlaté body do tabuľky!

Nič v tom, že nás ešte čaká veľa zápasov, hrá sa o veľa bodov a nič nie je jasné. Musíme zostať nohami na zemi a byť hlavne skromní a poctiví.  Už zajtra sa predstavíme na pôde Zvolena, a ukáže sa, či sme mentálne nastavení tak, aby sme dokázali dnešnú výhru „stráviť“ a nenaprší nám do nosa, čo by bolo to najhoršie čo sa môže stať! Ako sa vraví, jedna lastovička leto nerobí…. Dve, tri, štyri už možno áno. Nezostáva nám nič, len poctivá práca, zostať v pokore pred súperom, nemať veľké oči, a hlavne hrať s plnohodnotným a plnokrvným nasadením na každej doske, lebo sme tím, a ako tím vyhrávame, a ako tím aj prehrávame.

Takže zajtra držíme palce, tešíme sa na zápas a od Romana, Tóna a Juraja očakávame okomentované partie.

Juraj Baričák

Komentáre

Comments 1

  • Našim 8-mym statočným patrí obrovská gratulácia. Ani si nechcem predstaviť čo by sa dialo keby chalani prespali niekde na hoteli….:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *