Juraj Baričák – oslava šachu v Banskej Štiavnici

Autor článku v očakávaní súpera

V nedeľu sa skončila jedna skvelá šachová akcia,ktorá sa konala tradične v meste Banská Štiavnica. Majstrovstvá Slovenska uzavretý turnaj GM, V4 FIDE OPEN, V4 BLITZ OPEN a na záver šachové atrakcie simultánka s veľmajstrami a tradičné gala predstavenie Živý šach, pri ktorom sa už dá polemizovať, či je to úžasné divadelné predstavenie spojené s ukážkami historického šermu, dobových kostýmov, hudby a kráľovskej hry šach,alebo je to len klasická šachová partia dvoch veľmajstrov.

Ale poďme pekne po poriadku.Na GM uzavretý turnaj sa žiaľ neprebojoval nikto z Dolnokubínskej enklávy šachistov, a tak česť farieb Dolného Kubína zachraňoval v Open turnaji Peťo Ambrozi, alias Ambo  a treba povedať, že sa mu darilo celkom skvelo, ako 72. nasadený obsadil konečné 42. miesto, zo ziskom 5 bodov a pripísal si 21,8 boda k ELO koeficientu. Hral so súpermi značného kalibru ( 5 zápasov so súpermi ELO 2200 + a 4 zápasy so súpermi ELO cca 1800 ).  S hracím výkonom Rp 2095 len znova potvrdil, že ELO je klamlivé a reálna sila sa ukáže na šachovnici. A to mohol Ambo dosiahnuť aj lepší výsledok, keď v sobotu hral s FM Tapperom, a v totálne vyhratej pozícií, FM Tapper stál beznádejne…..Ambo v 50 ťahu urobil totálny fatálny nezmysel (  Kf4 – viď PGN 8. kolo http://chess-results.com/partieSuche.aspx?lan=4&art=4&tnr=267911&rd=8 ) a partiu prehral…..

Turnaj odohral aj náš legionár Marek Pniaczek, ktorý taktiež potvrdil vzostup formy, čo je potešiteľná správa pred nadchádzajúcim ročníkom, a s celkovým umiestnením 38. miesto, dosiahnutím 5,5 boda, ELO + 39,6 bol snáď spokojný.

so Sergejom Movsesianom – najprominentnejším hosťom celej show

V rámci turnaja organizátori tradične zorganizovali aj V4 Blitz turnaj, kde sa z kubinčanov predstavili Ambo a Juraj Baričák, pri tempe 3 min + 2 sekundy na ťah sme teda mali možnosť otestovať naše schopnosti z partií odohraných u Maťa Ondruša v kaviarni U novinára. Turnaj sa neskončil žiadnym prekvapením, a obligátne ho vyhral Segej Movsesian, keď stratil len 1/2 boda. Inak treba povedať, že blitzák bol veľmi silne obsadený, však sa ho zúčastnili esá typu Sergej, Milan Pacher, Miki Maník, Gabor Nagy. Celkovo počet účastníkov bol 48 a s ELO 2000+ malo 31 hráčov. Ja som si svoje uhral, ako 41. nasadený som skončil celkovo 41. Dlho ma strašila akurát jedna partia, hneď z prvého kola, za súpera som mal Cmiela Marcin ELO 2169, a mal som ho totálne rozrobeného, a to sa snáď ani nedalo prehrať….žiaľ stalo sa, čomu sa čudovali všetci, včítane môjho súpera…….:)

Sobotný program turnaja sa niesol v duchu šachového festivalu, keď na historickom námestí Svätej trojice sa konal tradičný stredoveký jarmok, skrášlený atrakciami účastníkov v dobových kostýmoch, stredovekou hudbou, kaukliarmi, sokoliarmi, zbrojnošmi a ….samozrejme šachom…..na úvod bola klasická simultánka s veľmajstrami, hrali Segej Movsesian a Milan Pacher, pričom na simultánku sa bolo nutné prihlásiť cca týždeň vopred (čo som nevedel, tak som skončil v roli diváka….:) ). Tuto možnosť skonfrontovať si svoje sily s GM využil polokubinčan Dušan Štric, a treba povedať že Segejovi vzdoroval dlho a hrdo.Samozrejme sila GM sa prejavila a Dušan si odniesol nádhernú spomienku a podpísaný partiár veľmajstrom. Treba ale dodať, že ako Milan aj Sergej prehrali po jednej partii, pričom Sergej prehral s 11 ročným chalaniskom ( Sebastián Kostolanský, ELO 2270, odhral turnaj Open, konečné 5. miesto, s Rp 2279, + 11 bodov k ELO, bude zaujímavé ho sledovať ako sa bude vyvíjať ďalej ), Sergej mi partiu neskôr zhodnotil s nadhľadom a úsmevom na tvári, …..snáď to chalana posunie o ďalší kúsok vpred……znova len potvrdil, že je to skvelý chlapík.

O deviatej večer sa námestie naplnilo, a vyzeralo to beznádejne pre neskoroprivších divákov ( odhadoval som to na cca 2000 divákov ) a zaplnené tribúny, diváci na námestí a dokonca aj v oknách okolitých domov mali možnosť zhliadnuť jedno úžasné šachovo-divadelné predstavenie v podaní hráčov, GM,Sergeja a Milana a samozrejme aktérov silných profíkov na šachovnici, v plnej zbroji. Hráčom pred zápasom zaviazali oči, takže hrali ako sa povie na slepo, a  biele kamene si vylosoval Sergej. Hrala sa francúzska obrana, a …vyhral Sergej.Atmosféra samotnej hry bola ozdobená úžasnou choreografiou aktérov na šachovnici ( samotnú choreografiu trénovali asi rok ) keď každé branie figúry, pešiaka bolo vyšperkované klasickým dobovým šermiarskym súbojom, súbojom jeden na jedného, rinčali meče, halapartne, ale použili sa aj ženské spôsoby a intrigánske maniere, keď biela kráľovná dala vypiť čiernej kráľovnej smrtiaci jedovatý koktail a tým ju vyradila z hry…..samozrejme, ani biela kráľovná dlho nezostala na šachovnici a trpko pykala za svoju trúfalosť a bola ubodaná pešiakom obranárom. Predstavenie trvalo asi hodinu, a všetci aktéri zožali veľký aplauz, čomu sa ale netreba diviť……..Záverom asi len jeden vtipný dovetok od samotného víťaza zápasu Segeja…”po tých rokoch čo som tu odohral, by som si to strašne rád aj ja pozrel na živo a nie z DVD “………:) hold veľmajstri to majú ťažké…….:)

armáda v akcii

Pre úplnosť treba doplniť, že celkovým víťazom GM kategórie a majstrom Slovenska pre rok 2017 sa stal Christopher Repka, víťazkou v ženskej kategórií a majsterkou Slovenska pre rok 2017 sa stala Julia Movsesianová ( asi má dobrého trénera…..:) ), a celkovým víťazom Open turnaja sa stal Gabor Nagy.

Čo dodať na záver? Len to, že to bola jedna úžasná akcia, a je dobré, že sa na akcii zúčastnili aj šachisti z Dolného Kubína. Ale plnohodnotne si človek vychutná túto akciu a celkovú atmosféru podujatia len priamo tam, v dejisku, v centre diania, a aj preto si to ešte raz veľmi rád zopakujem o rok.

Juraj Baričák

 

odkazy:

 http://chess-results.com/partieSuche.aspx?lan=4&art=4&tnr=267911&rd=8

http://chess-results.com/tnr267911.aspx?lan=4&art=1&rd=9&fed=SVK&flag=30&wi=821

 

Komentáre