IV.liga: Oravské šachové “el Clasico “, alebo ako sme si premiéru nového ročníka nepredstavovali

Veru, našu premiéru v novom ročníku lV. ligy už pod novým názvom OŠK Bziny, sme si predstavovali trocha inak. Náš súper z Trstenej prišiel na zápas značne oslabený, keď doma zostala ich tímová jednotka, Marek Pniazczek, a tak sa zdalo, že rozdiel ELO na šachovniciach by mal hrať v náš prospech. Ale zasa sa raz a znova ukázalo, že sa nehrá na papieri, ale za stolom a na šachovniciach, a zápas sme trestuhodne prehrali 3,5 : 4,5 b. Stratili sme veľmi dôležité body, s jedným z vážnych konkurentov na postup, a tak už v nasledujúcom kole, pokiaľ chceme pomýšľať na návrat do III. ligy nesmieme zaváhať a bodovať naplno. Len aby sme nedopadli, ako naši futbalisti v kvalifikácií na MS v Rusku a body/bod z tohto zápasu nám nebudú chýbať.

Peťo Haluška

Na zápas sme nastúpili v takmer najsilnejšej zostave ( za zmienku stojí fakt, že úvodné kolo IV. ligy odohrali len piati hráči s ELO nad 2000, a to traja v našom tíme, pre úplnosť, ešte ich doplnili Jaro Bednár a náš Palo Palider, ale za farby Tvrdošína ), a na každej doske ( okrem 7. a 8. ) bol rozdiel v kvalite výrazný. Roman si na jednotke poradil s nepríjemným Peťom Gasperom, ale to už len zťahoval náskok súpera, ktorý naplno bodoval na doskách č. 5 a 6, keď Peťo Haluška a Ďuri Pecho si evidentne vybrali svoj horší deň, resp. asi neboli vo svojej koži, nakoľko za normálnych okolností obaja mali svoje partie dotiahnuť do víťazného konca. Veľmi skoro a zbytočne odremizoval Tono Šingliar na tretej doske, keď z bielymi kameňmi mal jednoznačne hrať na výhru. Palo Murín s Janom Péterom na druhej a štvrtej doske nezlomili svojho súpera napriek snahám a len odremizovali. Tým sa povestný damoklov meč a odvrátenie hroziacej prehry presunuli na dosky č. 7 a 8. kde hrali Kubo Homolka a Juraj Baričák. Veľká škoda, že Kubo nevidel dvojťahovú taktiku a napriek snahe svoju partiu len zremizoval. 

V mojej partii v koncovke v dobrej pozícií som zvolil zlý plán a tak isto zremizoval.

Juraj Pecho

Po prehre zavládla veľká nespokojnosť, a dosť sme si skomplikovali cestu za postupom, ale snáď nás táto prehra nakopne, lebo všetko zlé je na niečo dobré, a ako sa vraví, ” první vyhrání z kapsy vyhání ” a na konci sezóny sa budeme usmievať.

 Juraj Baričák

Hlasy po zápase:

Palo Murín: ” V nedeľu som nastúpil na 2.šachovnici čiernymi proti ambicióznemu Poliakovi. Z otvorenia mal môj súper menšiu prevahu, ktorú som postupne eliminoval. Získal som dobrú pozíciu, súper mi ponúkol niekoľko taktických možností, kde som mohol strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Bohužiaľ som ich nevyužil a partia skončila remízou.”

Juraj Baričák: ” Chcel som v úvodnom zápase ročníka vyhrať, otvorenie som k prekvapeniu seba samého zvládol s čiernymi kameňmi v pohode, a vyšiel z neho lepšie, ale niekoľkými slabými ťahmi som dostal súpera do hry a na ” koňa” a dostal som sa pod optický tlak, ktorý som ale ustál, a do koncovky po výmene dám som vyšiel s pešiakom navyše v pozícií, ktorú by asi Roman Hrnčiar, Palo Murín, resp.  Tono Šingliar v pohode premenili do výhry…..ale….zvolil som absolútne zlý plán, keď som vymenil svoje “víťazné pešiaky ” a išiel som na kráľovskom krídle hlavou proti múru…..Napriek snahe a pokusom, som nevydoloval z pozície viac ako remízu, s čím som bol nespokojný.”

Roman Hrnčiar pri víťaznej premiére s Peťom Gasperom

Roman Hrnčiar: ” Súpera som voľbou otvorenia isto neprekvapil, ved birdove otvorenie /1. ťah f4 / patri medzi moje najobľúbenejšie otvorenie. Po rošáde v 12. ťahu som sa rozhodol k agresívnejšej hre. Zahral som prielom v centre šachovnice ťahom e4. Na čo super síce správne reagoval,ale stalo ho to veľa času, čo sa prejavilo v 28. ťahu, keď stratil pešiaka. V zložitej pozícii čoraz viac strácal čas na premýšľanie. A nakoniec v 33. ťahu super vo veľkej časovej tiesni zahral rozhodujúcu chybu, prehliadol matovú hrozbu. A v 34. ťahu, ťah pred matom sa vzdal.”

Komentáre