II.liga, Posledný zápas o posledné miesto

Predsezónne ciele sú splnené… Poďakovanie patrí všetkým hráčom, ktorí sa v tejto sezóne o to pričinili. Rovnako manželkám a priateľkám, ktoré nám tento časovo náročný šport tolerujú. Veľké poďakovanie patrí aj vedeniu obce Bziny bývalému starostovi Jankovi Beňušovi ako aj novej starostke Miriam Mokošovej za dôstojné priestory a podmienky v ktorých nám bolo umožnené hrať. Poďakovanie patrí aj našim dvorným komentátorom: Mirkovi Revajovi, Kubovi Homolkovi a Jurajovi Baričákovi. Ešte by som spomenul Aďušu,  či dievčatá Salvové za pomoc pri varení kávy. Tešíme sa ešte na hodnotenia kapitánov mužstiev. Snáď sa ich dočkáme…. Čaká nás dlhá prestávka. Potešíme sa preto každému príspevku od vás. Nejakej vydarenej okomentovanej partie zo súťaže, zážitku, alebo úvahe… Viete ako… Uhorková sezóna je dlhá. Rovnako by sme privítali nejakú reportáž z turnaja, ktorého sa zúčastnite. Do pozornosti by som ešte chcel dať, že v čase 2.-4.augusta sa chystá na Gaceli turnaj pod záštitou nášho Amba. Pozvánku určite včas uverejníme…. Poďme sa teda usadiť a vychutnajme si netradičný, ale famózny koment Kuba Homolku z posledného a najdôležitejšieho zápasu v sezóne…. (Vladimír Salva – Administrátor)

Naša žijúca legenda oravského šachu Tono Šingliar.

A už je to tu. 7.4. 2019 sme sa stretli po včerajšom výbornom výkone s druhým tímom z Bystrice v poslednom kole 2. ligy C. Treba povedať, že tento zápas rozhodne o tom, kto z nás skončí posledný a vypadne, a kto sa zachráni. Zostava nášho družstva sa zmenila len na 6. šachovnici. Pali Palider, ktorý zrejme ostal znechutený zo včerajšej partie nenastúpil a nahradil ho Milan Medvecký, ktorý tak či tak musel odohrať aspoň jeden zápas, keďže sa nachádza v základnej zostave. Všetko sme mali pripravené od včera, takže sme po príchode do hracej miestnosti len čakali na príchod hostí. Zápas som zahájil približne presne o 10:00.

Po asi 15 minútach sme mali menšie komplikácie na 7. šachovnici. Po 8 ťahu si všimli, že hodiny vôbec nie sú spustené, čo sa môže stať kedykoľvek ak sa trochu horšie stlačí pri spustení. Samozrejme som nastavil počítadlo ťahov aby časová kontrola, prebehla ako má a zápas mohol pokračovať. Nakoľko píšem zarovno ako sa hrá, všetko budeme mať z prvej ruky, hneď ako sa to udeje.

Prvá časová kontrola o 11:00 prebehla bez problémov. Hodiny všade fungujú ako majú a zápas je v plnom prúde. Nedovolím si ešte tvrdiť o žiadnej partii, že by vyzerala 100% na výhru či prehru. Všetko je zatiaľ otvorené.

Pri druhej časovej kontrole t.j. 12:00 je už všade naťahaných +- 20 ťahov. Stav sa však moc nezmenil. Všetci bojujú naplno – koniec koncov, ide nám o všetko ! Približne 20 minút neskôr si všímam partiu Ďuriho Pecha. Ďuri práve zobral súperovho pešiaka na c4 jazdcom, pričom tento pešiak je krytý pešcom z e5. Poviem vám pravdu – neviem sa dopočítať Ďuriho myšlienky a tak počkám až sa situácia pohne ďalej. Po tom čo som Romanovi zalial tretiu kávu, som sa pozrel na situáciu na 1. doske. Naťahaných majú 26 ťahov no Marekov čas na hodinách je 56 minút kdežto súperov iba 2 a pol minúty ! Dúfam, že Marek dotiahne svoju partiu do víťazného konca. Medzitým nastal posun v Ďuriho partii a začína to vyzerať, že plán bol vymeniť ľahkú figúru za 2-3 pešiaky a získať tak prevahu na dámskom krídle. V pozápasovej analýze nám snáď Ďuri bližšie povie „čo tým chcel básnik povedať“. Vyzerá to na rozhýbanie pozícií. Marek má dve ľahké figúry proti veži, Zuzka obetovala vežu za jazdca s pešiakom, Ďuri figúra za 2 pešiaky a aktivitu, Milan má vežu proti strelcovi s 2 pešiakmi. No, začína to byť zaujímavé.

Ubehla nám tretia hodina zápasu a ako som spomínal, všetky šachovnice majú čo ponúknuť. Nestíham sa zamýšľať nad všetkými tými motívmi a kombináciami, ktoré musí každý počítať. Predsa len ten čo sleduje „hrá“ 8 partií a ten čo sedí len jednu. 20 minút neskôr začínajú viaceré partie vyzerať bledo. Máme tu asi 5 časoviek a 3 partie, ktoré naťahali 40 ťahov a dostali svojich 30 minút na dohrávku. Uvidíme ako sa s tým naši popasujú. Romanova skvelá pozícia sa trošku zmenila k horšiemu, no dúfam, že ma Roman presvedčí o opaku. Milan začína stáť dosť zle – pozícia veža proti strelcovi s 3 pešiakmi pre nás nevyzerá dobre.

13:45 – Prvý bodový zisk pre náš tým !

Rozhodca a komentátor v jednej osobe Jakub Homolka

Marek Pniaczek krásne dorazil súpera, ktorý po garde na dámu nemal kam poriadne potiahnuť a tak sa Marekovi vzdal. Krásny bodový zisk cez tento víkend pre Mareka 2/2. Len tak ďalej!

13:49 – Prvá bodová strata…

Roman Hrnčiar práve vzdal svoju partiu. Pár ťahov dozadu stál ako grécky boh a o chvíľu neskôr musel predpažiť. Myslím, že je to veľká škoda ale zápas stále pokračuje.

Ako sa blížime do konca 4 hodiny zápasu za stavu 1:1 ešte stále nič nie je stratené. Milan stále nezmenil pomery na šachovnici a začína sa dosť trápiť. Ďuri a Palo majú stále svoje možnosti otvorené a mohli by svoje partie dokončiť víťazne. Zuzka a Tóno majú zaujímavé pozície, ktoré ešte môžu skončiť aj tak aj tak. O Janovej partii si nedovolím polemizovať, pretože majú ešte stále dosť figúr a taktiež to nie je jednoduchá pozícia.

14:08 – Ďalšia bodová strata.

Milan nakoniec podľahol súperke a neustál tlak 3 pešiakov so strelcom a stav sa tak naklonil na stranu súperov 1:2.

14:15 – Dorovnávame na 8 šachovnici !

Ďuri opäť ukázal ako sa to má robiť. Zvíťazil presvedčivím spôsobom a dorovnal na 2:2.

14:19 – A opäť do vedenia !

Pali na 4. šachovnici dorazil súpera. S dvomi pešiakmi neostalo jeho súperovi s holým kráľom nič iné ako sa vzdať a dostávame sa tak opäť do vedenia 3:2!

4 a pol hodiny do zápasu ostávajú hrať šachovnice 3, 5, 7 a stať sa stále môže čokoľvek. Dúfajme aspoň v 2 remízy alebo jednu výhru aby sme si zabezpečili stav aspoň 4:4.

Najkrajšia súčasť nášho tímu Zuzka Milcová získala rozhodujúci štvrtý bod.

14:37 – A je rozhodnuté !

Takmer naraz skončili partie na 3 a 7. Zuzka po chybe súpera sa ihneď chopila šance a vyhrala, na čo Jano dal za remízu a tým sme sa prehupli na skóre 4 a pol ku 2 a pol. Tóno tak už má pohodovú koncovku, kde musí dohrať bez toho, aby ovplyvnil výsledok zápasu.

15:07 – Koniec zápasu

Po ťažkom boji sa dohodli na remíze a konečný stav je 5:3. Remíza to bola spravodlivá, nebolo nič čo by jeden alebo druhý mohli urobiť na výhru.

A tak sa skončil posledný zápas tejto sezóny, v ktorom sme zdolali PŠK Banskú Bystricu 5:3. Tento výsledok nás veľmi potešil a tak si aj o rok zahráme druhú ligu. Bilancia tejto sezóny bola dosť biedna. Mnoho zápasov nám utieklo pomedzi prsty a nemuseli by sme sa dneska báť či sa udržíme alebo vypadneme. Veľká vďaka patrí naším posilám Zuzke Milcovej a Marekovi Pniczekovi, ktorí sa rozhodli, že aj keď budú musieť dochádzať budú hrať za nás, a aj tieto dva dni sa obaja zaslúžili dvomi z dvoch bodov. Cez leto by sme však mali veľa potrénovať aby sme sa vyhli nepríjemným momentom ako boli zápasy, ktoré skončili 3 a pol ku 4 a pol a to nie jeden raz.

Dúfam teda, že v sezóne 2019/2020 budeme súperov trápiť viac a nebudeme do posledného kola hrať v napätí, či sa udržíme alebo vypadneme.