Druhý ročník FIDE Open Gäceľ 2020

Takmer na deň presne sa tak ako minulý rok, tak aj tento uskutočnil šachový turnaj v krásnom prostredí a to v Gäcelskom kempe Tília, presnejšie v termíne od 31.7 – 2.8.2020. Kedže minulý rok sa vydaril, nebol dôvod neusporiadať turnaj aj v tomto roku. Po prepuknutí pandémie koronavírusu nebolo isté, či sa aj uskutoční, ale napokon to situácia dovolila a známe tváre, ale aj pár nových sa znova mohli stretnúť na jednom mieste a zahrať si túto kráľovskú hru.

S blížiacim sa termínom turnaja sa neustále menili počty prihlásených, jednu dobu bola aj naplnená maximálna kapacita (70 hráčov), napokon sa turnaja zúčastnilo 62 hráčov, čo je o šesť viac ako minulý rok. Aj tento rok bol turnaj kvalitne obsadený a nechýbala ani medzinárodná účasť, keď sa turnaja zúčastnilo osem hráčov z Česka, dvaja z Nemecka a jedna hráčka bola z Bieloruska a jeden hráč z Rumunska. Na úvod turnaja prišla aj pani starostka Bzín, ktorá turnaj oficiálne otvorila a venovala aj vecné ceny, za čo jej aj touto cestou ešte raz ďakujeme.

Tak ako to býva zvykom, po pár kolách sa už turnaj postupne rozdelil na hráčov, ktorí budú bojovať o popredné priečky na prvých šachovniciach a na tých zvyšných, ktorí bojujú o čo najlepšie umiestnenie. Favoritov na víťazstvo bolo hneď niekoľko, ale napokon sa zo zaslúženého víťazstva radoval mladý šachista Michael Kureš z Českej republiky, ktorý získal najviac bodov (6) a určite tak na Slovensko a na krásne oravské prostredie bude mať len tie najlepšie spomienky.

Pri zostavovaní konečného poradia nastala situácia, s ktorou nikto zrejme dopredu nepočítal a býva veľmi ojedinelá na turnajoch takéhoto typu. Druhé miesto bolo delené, keďže obaja hráči mali rovnaký počet bodov aj všetky pomocné hodnotenia. Ekaterina Nikanova z Bieloruska a Jan Horák z Česka sa napokon dohodli, že o druhé miesto si zahrajú v bleskovej partii, ktorú napokon vyhrala bieloruská šachistka a pripadlo jej tak druhé miesto, Jan Horák obsadil tretiu priečku. Ak pozorne čítate, tak zistíte, že nikto zo slovenských hráčov neobsadil medailové pozície.

Aj tento rok sa oceňovali aj traja najlepší v jednotlivých ELO kategóriach (od 1800 do 2000, ELO od 1600 do 1800,  ELO do 1600). Ocenený bol aj nastarší účastník turnaja Ladislav Demko (OŠK Lisková) a rovnako aj najmladší, ktorým sa stala Helena Frydel z Nemecka. Najlepším hráčom z Oravy sa tak ako aj minulý rok stal náš kmeňový hráč Ľuboš Molnár.

Všetci sa zhodli, že aj tento ročník bol vydarený, v podstate nenastala žiadna vážna situácia, ktorú by bolo treba riešiť, a veľmi radi prídu aj na ďalší rok, ak turnaj zorganizujeme. Veľké poďakovanie patrí Jakubovi Homolkovi, ktorý tento rok utiahol turnaj po dvoch stránkach: organizačnej a aj rozhodcovskej a to je veľmi náročná úloha, ktorej sa Jakub zhostil výborne, ale stálo ho to veľa síl. Poďakovať treba aj tým, ktorí takisto priložili ruku k dielu ako napríklad odvoz a dovoz materiálu a podobne.

Miroslav Revaj

Ešte taký doplnok odo mňa z pohľadu organizátora a hlavného rozhodcu. Aj cez komplikácie s koronakrízou sme zvládli, všetko pripraviť, vrátane opatrení, aby sa turnaj mohol konať. Stálo to o niečo viac síl a vybavovania no myslím si, že výsledok bol výborný. Oproti minulému roku som sa snažil vychytať malé muchy, ktoré sa naskytli k lepšiemu. Myslím, že sme to spoločne zvládli a do istej miery aj hráči boli o čosi disciplinovanejší. Najhoršie prehrešky, ktoré bolo treba riešiť, boli hráči, ktorí trošku pozabudli písať ťahy. Turnaj teda aj z hľadiska organizácie prebehol bez väčších problémov a už sa len uvidí, či sa niekto chytí budúceho roku. Mám už nejaké informácie, že je záujem o to mi pomôcť s organizáciou. Takže priatelia šachu a všetci, ktorí ste sa na našom turnaji už zúčastnili a chceli by ste prísť aj o rok, sledujte budúce leto prehľad turnajov, lebo je možné, že sa tam 3. ročník FIDE Open Gäcel objaví. Budeme len radi, keď uvidíme známe tváre a stretneme sa na rok znovu pri tom, čo máme všetci tak radi.

Jakub Homolka – organizátor a rozhodca turnaja

Komentáre

Comments 1

  • Turnaj v krásnom prostredí, organizačne skvele zvládnutý. Je až neuveriteľné, že všetko bolo na hlave jediného človeka Kuba Homolku, ktorý ho nielen zorganizoval, ale robil aj hlavného rozhodcu. No komu česť, tomu česť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *