2.liga. Po výhre nad Mladosťou Žilina “C” sme v hre o najvyššie priečky.

Na zápas 7. kola 2. ligy proti Mladosti Žilina C sme nastupovali v  takmer najsilnejšom zložení. So zložením mužstva na tento zápas som tento krát nemal problém  Hráči základnej zostavy, ktorý sa nemohli zúčastniť tohto zápasu s dostatočným predstihom avizovali  svoju neúčasť a náhradníci, ktorých som oslovil okamžite súhlasili. 

Cestou do Žiliny sme  okrem super turnaja vo Vekanze rozobrali aj naše možnosti v Žiline.  Zhodli sme sa na jednom: treba na spodných šachovniciach vyhrať a na horných neprehrať. Tento jednoduchý  plán sa nám podarilo takmer do bodky zrealizovať.

Žilinčania nastúpili v takmer najsilnejšej zostave. Chýbal im len GM Marian Jurčík. Papierovo boli súperi mierni favoriti, ale my sme mali už spomenutý plán , ktorý sme začali okamžite realizovať.

Na 4. šachovnici po odťahaní teórie sa po 8. ťahoch Anton Šingliar s Petrom Adamkom dohodli na remíze. Následne na 8. šachovnici Juraj Pecho v 12. ťahu získal figúru. Túto materiálnu prevahu postupne pretavil do  výhry. Následne na 6. šachovnici vyhral  Ján Hýll, ktorý získal pešiaka na h7 a následne dal mat jazdcom. Vyhrávame 2,5 : 0,5. Zostávajúce partie  nevyzerajú zle, keď tu zrazu na 7. šachovnici  Ľubo Molnár stráca pešiaka. Po pár ťahoch sa Ľubova pozícia ešte viac zhoršila.  Z Ľubových veží sa stali štatistici – mohli iba stáť a pozerať ako súper prevalcuje Ľubovu pozíciu. Nevadí hráme ďalej. Na 1. šachovnici Marek Pniaczek hrá znova krásne a vyučuje FM Mariana Kantoríka. Marek získal pešiaka, následne pohrozil matom na g2. Aby vykryl tento mat musel súper stiahnuť svojho aktívneho strelca na f1. V tomto momente stál Marek jednoznačne lepšie. Keď sa súperovi podarilo presunúť jazdca na g3 a dámu na g5 začal Kantorík strašiť Mareka nejakými imaginárnymi hrozbami. Marek stál podla mňa stále lepšie, ale partia prešla do časovky a tam sa muselo niečo stať , keď tu zrazu Marek vzdal partiu. Na 2. šachovnici som hral s FM Matom Vyparinom v podstate  pohodového birda. V priebehu partie stál Maťo možno mierne lepšie., ale po prechode do vežovky partia po niekoľkých ťahoch skončila remízou. Stav zápasu bol 3 : 2. Na 5. šachovnici hral Paľo Murín útočnú sicilku. Súper zahral malú rošádu proti ktorej sa Paľo vyrútil pešiakmi pričom odkladal svoju veľkú rošádu na neskôr. Ani neviem či tú rošádu zahral, ale jedno je isté priamy útok na súperovu rošádu slávil úspech. Nasledovala partia na 3. šachovnici.  V priebehu zápasu Zuzka ponúklaremízu, ktorá však bola, po porade s  kapitanom, vzhľadom na priebeh zápasu odmietnutá. Súper hral rýchlo, Zuzka  precízne ale pomaly, čo znamenalo, že väčšiu časť svojej partie odohrala v časovej tiesni. Zuzka nespanikárila a a postupne získala jedného a neskôr druhého pešiaka a majúc iba 1 minútu na hodinách  predviedla  presnú realizáciu tejto materiálnej prevahy. Zápas je rozhodnutý. Vyhrávame 5:2 a už sa čaká iba na jednu partiu. Ľubo Molnár svoju horšiu pozíciu nevzdal.  Rozhodol sa dokonca zaútočil g a h pešiakmi na súperovho kráľa. Plán nakoniec slávil úspech. Ľubo otvoril h stĺpec čím mu ožila veža a za spolupráce s dámou začal dokonca hroziť súperovmu kráľovi. Nakoniec sa dohodli na remíze, čím stanovili výsledok zápasu na 5,5 : 2,5.

 

V tabuľke delíme druhé miesto s Liptovskou šachovou školou s ktorou sa stretneme v 8. kole 15.2.2020  v sobotu doma v Bzinách. Víťaz tohto zápasu bude mať ešte teoretickú šancu na konečné 1. miesto.  V nedeľu v 9. kole na domácich šachovniciach privítame ďalšie liptovské družstvo – Liptovskú Ondrášovú. Dúfajme , že po tomto víkende zostaneme v hre o čo najvyššie priečky.

Roman Hrnčiar

Komentáre

Comments 1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *