10.ročník memoriálu Floriána Kozáka

Na tri krále o krok dále… Hovorí jedno staré príslovie, ktoré teda signalizuje, že už je tu ďalší nový kalendárny rok, skončili sa sviatky pokoja a mieru a tak každého z nás čakajú jeho povinnosti. Prečo si teda posledný deň nič nerobenia nespríjemniť šachom?

Kto chcel a mohol, tak takúto možnosť mal. Na Bzinách je už tradíciou, že v tento sviatočný deň sa odohrá šachový turnaj, ktorý nesie názov memoriál Floriána Kozáka. Tohto roku to bol jubilejný desiaty ročník a účať bola veru hojná. Už druhým rokom pôsobí náš šachový oddiel na Bzinách a tak tento tradičný bzinský turnaj už dostal dávku profesionalizmu (možno nie až tak veľkého). Vlaňajší ročník splnil svoje očakávania a tak sa nič iné nečakalo ani tento rok. A aké že to sú tie očakávania? No predsa zahrať si náš obľúbený šach, znova stretnúť svojich priateľov, porozprávať sa, no a samozrejme sa zabaviť. Myslím si, že to všetko sa splnilo do bodky. Turnaj neputoval na FIDE zápočet, niesol sa v pokojnej a priateľskej atmosfére, ale každý zo zúčastnených chcel zo seba vydať maximum a uchmatnúť čo najviac bodov.

Oproti minulému roku sa tohtoročného turnaja zúčastnili aj cezpoľní hráči. Dvaja hráči pricestovali z Trstenej a jeden z Tvrdošína, čiže určite priniesli také oživenie a tú správnu rivalitu. Po veľmi dlhom čase sa objavil aj náš bývalý hráč ešte z čias MŠK Dolný Kubín a to Števo Knaperek. Začiatok turnaja bol naplnánovaný na približne desiatu hodinu rannú, ale ako to už býva všade zvykom, presne o desiatej sa nezačalo. Postupne do kulturáku prichádzali milovníci tejto hry a tak bolo potrebné sa dohodnúť, akým systémom sa turnaj odohrá. Siahli sme po overenom systéme z minulého roku, keď sme turnaj rozdelili na dve časti: profesionáli (možno lepšie povedané aktívni hráči) a amatéri (neregistrovaní hráči). Prvú časť tvorilo 13 hráčov a tak sa turnaj odohral systémom každý s každým, čas na partiu bol 2x 5min.+3sek. Neregistrovaní hráči hrali tak ako vlani bez času, šesť šachových nadšencov, hlavne z radov domácej obce, hralo tiež systémom každý s každým.

Veľká vďaka patrí určite Jakubovi Homolkovi, ktorý sa ujal pozície hlavného rozhodcu tohto podujatia, ochotne priniesol svoj počítač a do programu nahadzoval všetko potrebné. Ujal sa takisto úlohy fotografa, pomocným rozhodcom a jeho asistentom bol Miroslav Revaj. Na úvod turnaja privítala všetkých účastníkov pani starostka, ktorá poďakovala nášmu šachovému oddielu za organizovanie tohto podujatia, popriala všetko dobré každému z nás a aj šachovému oddielu. Potom pár slôv predniesol aj Ďuro Pecho, poďakoval sa pani starostke a takisto zaželal všetko dobré. Na záver Jakub informoval všetkých o systéme turnaja a mohli sme usadnúť za šachovnice. Profesionálna časť odohrala 12 kôl, tá amatérska 5 kôl. Pri neúčasti Pavola Palidera, Antona Šingliara či vo výbornej forme hrajúceho Petra Ambróziho bolo ťažké niekoho favorizovať na celkový triumf, šance boli teda vyrovnané. Každé jedno kolo bolo veľmi zaujímavé, prinieslo aj nejaké tie prekvapenia a o víťazovi sa rozhodovalo až do posledného kola. Po šiestom kole sme si dali krátku prestávku, aby sme si vychutnali chlebíčky a dobrú hruškovicu.

Víťazom z radov profesionálov sa stal po tvrdom boji až do záverečného kola Roman Hrnčiar. Celý čas mu na chrbát dýchal Ľubo Molnár, ktorému napokon pripadlo druhé miesto. Ďuri Pecho predviedol výborný záver turnaja a tak si vybojoval tretie miesto. Dlho sa darilo aj Peťovi Haluškovi, ktorý po druhom mieste v Trstenej mal zrejme vysoké ciele, napokon sa však musel uspokojiť so štvrtým miestom.

Treba však priblížiť samozrejme aj amatérsku časť turnaja. Aj keď sa nejednalo o aktívnych hráčov, tak prejavili veľkú chuť hrať šachy a takisto to bolo napínavé do samotného konca. O prvom mieste musel rozhodnúť rozstrel v podobe ešte jednej partie medzi Alojzom Konfalom a Vladimírom Hubom (syn priateľky Ďura Pecha). Opäť sa však zrodil nerozhodný výsledok a tak boli udelené dve prvé miesta. Domácim nadšencom bolo aj tento rok povedané, že ak majú chuť hrať šachy za šachový oddiel, tak sú samozrejme vítaní a môžu sa prísť pozrieť aj na naše ligové zápasy. Táto časť turnaja bola aj ocenená rôznymi cenami, ktoré odovdzala do rúk víťazom pani starostka. Po skončení turnaja kto mal ešte chuť, tak pochopiteľne zašiel na nejaké to pivko k Maťovi, kde prebehol mini turnaj medzi Ďurom Pechom, Peťom Haluškom a Palim Knaparekom, takže sa bolo na čo pozerať.

Určite to teda bola pekne strávená nedeľa a zavŕšenie sviatkov. Každého z nás tak teraz čakajú povinnosti, pracujúcich povinnosti v zamestnaní a budúcu inteligenciu v podobe vysokoškolákov zase nebezpečné skúškové obdobie. Aj toutou cestou teda každému z nás ešte prajem úspešný nový rok, veľa šťastia a zdravia, veľa potrebných síl a spránych ťahov za šachovnicou.

Na záver článku dávam do pozornosti najbližší ligový zápas. V nedeľu 13.1 o 9:30 sa uskotoční stretnutie v štvrtej lige medzi OŠK Bziny C a TJ ŠO Lúčky Kúpele. Všetci ste srdečne pozvaní na toto stretnutie.

Miroslav Révaj.

 

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *